Russland

Russlands største krigsskip tilbake etter nesten 30 år

«Admiral Nakhimov» har vært gjennom omfattende modernisering.

PÅ SJØEN: Dette bildet fra en Telegram-kanal viser skipet bli slept ut på sjøen.

Ifølge Barents Observer ble krigsskipet Admiral Nakhimov hjulpet ut av slepebåter fra Sevmasj-verftet i Severodinsk nord i Russland. 

Avisen viser til det statlige nyhetsbyrået Tass, som melder at skipet har beveget seg ut på havet for å testes etter reparasjoner og omfattende modernisering. 

Skipet har ikke vært i drift siden 1997, men er i ferd med å klargjøres, før det slutter seg til den russiske marinen. Først skal skipet testes noen måneder i Barentshavet.

Den svært lange moderniseringen skal sørge for at skipet er utrustet med blant annet missiler, torpedoer og kanoner ulikt noe annet russisk skip, ifølge Barents Observer.  

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Det russiske forsvarsdepartementet har tidligere uttalt at skipet skal være bevæpnet med det hypersoniske kryssermissilet Tsirkon. 

Admiral Nakhimov er 251 meter langt og vil være det største operative krigsskipet i den russiske marinen, ifølge avisen.

Powered by Labrador CMS