nammo

Skal produsere ammunisjon i Danmark

Nammo skal starte produksjon av ammunisjon i Danmark og avtalen sikrer statlig eierskap i den danske delen av selskapet.

SIKKERHETSSONE: Som en konsekvens av ammunisjonsproduksjonen blir det nødvendig med større sikkerhetssone. Dette kan føre til ekspropriering av d nærmeste naboenes eiendom.
Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

Kontraktsforhandlingene er avsluttet og avtalen er signert. Den innebærer blant annet at det danske Nærings- og industridepartementet  blir medeier i den danske delen av selskapet, Nammo Denmark A/S for å styrke forsyningssikkerheten i ammunisjonssektoren.

– I lys av den skjerpede sikkerhetssituasjonen er det svært viktig at både Danmark og europeiske allierte fyller opp sine ammunisjonslagre, sier den danske forsvarsministeren Troels Lund Poulsen i en pressemelding.

Fabrikken skal produsere blant annet 155 mm og 120 mm granater, samt patroner i kaliber 5,56 og 7,62.

Det er forventet at produksjonen kommer til å starte i andre halvdel av 2027.

Produksjonen vil skje i Elling ved en tidligere statlig ammunisjonsfabrikk som ble solgt i 2008 og videre lagt ned i 2020.

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Produksjonen skal dekke Danmarks behov og bli en del av et nordisk system. 

– Fabrikken vil styrke Forsvarets kampkraft og redusere Danmarks avhengighet av utenlandske leveranser, sier forsvarsministeren.

Powered by Labrador CMS