Nyheter

Avtale med USA skal undertegnes fredag

Begge parter har erklært stans i alle militære operasjoner – inkludert i Libanon, forteller Pakistans statsminister.

AVTALE: En avtale mellom USA og Iran er på plass, og skipstrafikken ut av Persiabukta gjennom Hormuzstredet skal kunne gjenopptas fra fredag. Bildet er kun til illustrasjon, og viser massevis av folk som bader i Persiabukta, mens lasteskipene kjører forbi i bakgrunn.
Publisert

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene

Natt til mandag er en avtale mellom USA og Iran er på plass, opplyser Pakistans statsminister. Begge parter har erklært stans i alle militære operasjoner – inkludert i Libanon, forteller han.

Statsminister Shehbaz Sharif opplyser videre at den offisielle undertegningen av avtalen kommer til å finne sted i Sveits fredag 19. juni.

Pakistan har hatt en meklerrolle i striden.

Ønsker avtalen varmt velkommen

– Jeg ønsker avtalen som skal signeres fredag mellom USA og Iran, varmt velkommen. Dette er et viktig skritt mot en endelig fredsløsning, sier utenriksminister Espen Barth Eide (Ap).

– Det er avgjørende at Hormuzstredet nå igjen blir åpnet for trafikk, sier utenriksministeren til NTB.

Skipstrafikken ut av Persiabukta gjennom Hormuzstredet skal kunne gjenopptas fra fredag, når avtalen signeres i Sveits.

– Stredet må forblir åpent uten begrensninger, i tråd med havretten. En fortsatt stengning truet med enda mer alvorlige konsekvenser for hele verdensøkonomien, sier Eide.

Fortsatt usikkerheter

Ingen av landene har publisert avtaleteksten de har blitt enige om, og dermed er det fortsatt flere uavklarte spørsmål. Eide sier det fortsatt gjenstår mye arbeid.

– Våpenhvilen som nå forlenges åpner for mer dyptgående forhandlinger om utestående spørsmål, ikke minst om Irans atomprogram, sier Eide.

– Det er også avgjørende at avtalen også skal gjelde Libanon, som har vært svært hardt rammet de siste månedene, sier Eide.

Israel, som har gjennomført en rekke angrep den siste tiden mot Libanon på tross av våpenhvilen, har ikke ennå kommentert avtalen, eller om de også forplikter seg til våpenhvile.

Norge i dialog

– Jeg takker Pakistan, som har tilrettelagt for samtalene mellom USA og Iran, samt Qatar og andre regionale aktører for deres viktige bidrag.

Han sier Norge har vært i dialog med landene.

Norge har holdt nær kontakt med både partene og forhandlerne underveis og har formidlet vår vilje til å bistå i arbeidet med implementering av avtalen.

Ikke tatt en endelig beslutning 

Irans statsnyhetsbyrå Fars, som viser til en kilde med kjennskap til saken, meldte søndag at Iran ennå ikke har tatt en endelig beslutning om rammeavtalen, og at politiske, juridiske og tekniske sider ved den fortsatt var under vurdering.

Tidligere søndag skrev den amerikanske avisa Wall Street Journal at Trump planla en snarlig uttalelse om en avtale med Iran.

Powered by Labrador CMS