Nyheter

Frankrike kjøper GlobalEye-overvåkingsfly 

Saab har inngått kontrakt for anskaffelse av to GlobalEye-overvåkingsfly til Frankrike, med opsjon på ytterligere to.

GLOBALEYE: Slik ser svenske Saabs overvåkingsfly av typen GlobalEye Airborne Early Warning and Control ut.
Publisert Sist oppdatert

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene

Franske DGA, som kan sammenlignes med norske Forsvarsmateriell (FMA), har inngått en kontrakt med den svenske produsenten Saab for anskaffelse av GlobalEye Airborne Early Warning and Control (AEW&C)-overvåkingsfly.

Det skriver Saab i en pressemelding. 

Kontrakten gjelder anskaffelse av to GlobalEye-overvåkingsfly, med opsjon på kjøp av ytterligere to overvåkingsfly av samme modell. 

– Dette valget styrker Frankrikes dedikasjon til suverenitet, og styrkes Europas helhetlige beskyttelse, da både Sverige og Frankrike opererer med GlobalEye, sier Micael Johansson, administrerende direktør i Saab, i pressemeldingen.

Kontrakten har en verdi på 12,3 milliarder svenske kroner, noe som tilsvarer nesten 13,5 milliarder norske kroner. 

Bakkeutstyr, støtte, og opplæring inngår også i kontrakten. 

Det er anslått at flyene skal leveres til Frankrike mellom 2029 og 2032. 

Powered by Labrador CMS