PORSANGMOEN (Forsvarets forum): – Det har vært 15 prosjekter samtidig på begrenset område i løpet av fem år. Det er svært krevende, sa prosjektleder Jens Hugo Leiknes i Forsvarsbygg i sin tale på Porsangmoen onsdag morgen.
Annonse
Tips oss!
Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.
Infrastrukturen er lagt om, og det er blitt 41 nye leiligheter i Lakselv sentrum, 72 kvarter og kaserner. Verksteder, vaskehaller, flerbrukshall, sykestue og troppskontorer er bygget og oppgradert.
Totalt har prosjektet kostet 1,5 milliarder kroner, sa direktør Thorbjørn Thoresen i sin tale.
– Det er en moderne, operativ og fremtidrettet leir, sa han.
– Det er en stor dag for garnisonen. Det er utrolig inspirerende å jobbe i en garnison i vekst og utvikling, og dette er et resultat av prioritet og satsing, sa oberst Jørn Qviller, som er sjef for Finnmark landforsvar (FLF).
PORSANGMOEN: Thorbjørn Thoresen, Lars Lervik ogTore Sandvik på Porsangmoen.Foto: Krister Sørbø, Forsvarets forum
Han er spesielt glad for at Porsanger bataljon nå har fått nye lokaler. De nye byggene vil gi høyere kvalitet på utdanning og vedlikehold, sa han.
– Garnisonen i Porsanger feirer 80 år i disse dager. Det er ingen alder for en god garnison, men vi bygger for fremtiden. Dette er bare oppvarmingen, sa Qviller.