Nyheter

Vil bli sjef for Finnmarksbrigaden

Jørn Qviller er en av fire som har søkt seg til toppjobb som brigader i Finnmarksbrigaden. 

JØRN QVILLER: Sjef for Finnmark landforsvar, Jørn Qviller er blant søkerne til å bli sjef for Finnmarksbrigaden.
Publisert Sist oppdatert

Hæren søker noen som kan lede arbeidet med etableringen av den kommende Finnmarksbrigaden. På søkerlista er det fire menn som vil ha den nye sjefsjobben. 

IFinnmark omtalte saken først.

Stillingen er lyst ut med tjenestested på Porsangmoen i Finnmark. Forventet tiltredelse i jobben er 1. august i år. 

Dette er søkerne: 

Jørn Qviller (52)

Qviller er oberst og har vært sjef for Finnmark landforsvar siden 2022. Han ønsker å fortsette som Hærens toppsjef i Finnmark når brigaden blir etablert.

Bjørn Gaute Herlyng (57)

Herlyng er oberst, og har erfaring fra både operative og strategiske nivåer i Forsvaret. 

Herlyng har tidligere vært sjef for Hærens skole for taktikk og operasjoner, vært stabssjef for FN-operasjonen UNMISS i Sør-Sudan og vært forsvarsattaché ved den norske ambassaden i Berlin.

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

John Olav Fuglem (55)

Fuglem er oberst og har over 30 års erfaring i Forsvaret. Med en base i Bardu har han hatt flere nøkkelstillinger i Hæren. Fuglem har vært sjef for operasjonsavdelingen i Hærstaben og hadde der ansvar for daglig operativ ledelse, styrkeproduksjon og beredskap. 

Per Aslak Loso (53)

Loso er oberst og har tidligere vært fagsjef ved Ingeniørskolen på Hærens våpenskole. Han har erfaring innen ingeniør- og ABC-vern (atom, biologisk og kjemisk beskyttelse), og har hatt en sentral rolle med utvikling og implementering av ingeniørmateriell i Hæren. 

Han har blant annet vært med i anskaffelsen av Leopard 2-baserte bropanservogner.

Finnmarksbrigaden 

Det som i dag er Finnmark landforsvar (FLF) skal bygges opp til å bli Finnmarksbrigaden. Den nye brigaden skal bli en stående styrke som skal kunne operere på egenhånd over tid. 

Som en del av utviklingen av brigaden skal det etableres seks nye avdelinger i Finnmark: infanteribataljon, artilleribataljon med rørartilleri, ingeniørkompani, etterretningskompani, sanitetsressurser og andre ledelses- og stabsressurser.

Å opprette en ny brigade i nord er en del av langtidsplanen. Finnmarksbrigaden er planlagt å være mer eller mindre fullt utviklet innen 2032.

Powered by Labrador CMS