Nyheter

Britiske spionfly overvåket Russland fra Norge

For første gang på over sytti år har det foregått etterretningsflytokt til Kolahalvøya fra norske baser.

KOLABUKTA: Et bilde av kolabukta og havnen i byen Murmansk på kolahalvøya i Russland. Bildet er kun ment som et illustrasjonsfoto.
Publisert Sist oppdatert

Tirsdag og torsdag tok et britisk RC-135W-etterretningsfly av fra Ørlandet flystasjon, fløy oppover norskekysten og svingte rundt Finnmark før det sirklet rundt i internasjonalt luftrom utenfor Kolahalvøya, skriver Aftenposten.

Norge har siden 1950-tallet forbudt Nato-fly å bevege seg øst for Hammerfest eller operere fra norske flybaser under tokt mot de strategisk viktige havområdene nord for Kola og vest for Novaja Zemlja. Dette skyldes at Russland alltid har plassert noe av sitt tyngste arsenal i området, og Norge har forsøkt å unngå provokasjoner.

Også et britisk P-8-maritimt patruljefly befant seg i samme område i forrige uke, tokt fra Evenes lufthavn.

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene

Powered by Labrador CMS