materiell
Australia med storordre på landgangsfartøy
Kjøper trolig 26 fartøy av to ulike størrelser.
Industriselskapet Austal melder selv i en pressemelding at de har landet en kontrakt med Australia om bygging og leveranse av nye landgangsfartøy.
Avtalen mellom partene vil gjøre at Austal skal være hovedaktøren i byggingen av LAND8710-programmet.
Det omfatter både typen «Landing craft medium» og «Landing craft heavy»-klassene. Per nå ligger det an til å bli bygget henholdsvis 18 og 8 fartøy av typene.
Medium-klassen vil ta åtte år å fullføre leveransen på, og vil koste et sted mellom 6,7 og 8,7 milliarder norske kroner.
Detaljene har ikke nådd offentligheten rundt heavy-fartøyene ennå, men Austal skriver at de forventer at tidsplanen følger det som er planlagt for medium-klassen.
Landgangsfartøyenes funksjon er at de skal raskt kunne sette styrker i form av personell og kjøretøy i land ved en nedfellbar rampe.