Nyheter

Redd Barna: Hver femte skoletime i Ukraina stanset av luftvernsirener

Barn i Ukraina har gått glipp av én av fem skoletimer på grunn av russiske angrep dette skoleåret. I enkelte regioner mistet elever over halvparten av undervisningen.

En jente ser på mobilen sin i kjelleren på et kommunalt bygg i Bobryk i Sumy-regionen i Ukraina i april. Skolen i Bobryk ble tvunget til å flytte til kjelleren på grunn av endeløse luftvernalarmer. Lærerne måtte dele klassene i to skift og holde undervisning også på lørdager.

Det viser en analyse som Redd Barna har gjort for perioden 2. september til 11. mai.

– Barn i Ukraina, spesielt de som bor i øst og nær frontlinjen, er under konstant stress på grunn av luftangrepssirener både dag og natt, sier landdirektør Sonia Khush.

De nordlige og sentrale delene av Ukraina, nær frontlinjen, hadde flest stans i skoletimene. Elever i Sumy-regionen ble hardest rammet og mistet anslagsvis 85 prosent av undervisningen – rundt 700 av 830 planlagte timer.

Varer hele skoledagen

I regionene Kharkiv og Donetsk gikk elevene glipp av over to tredeler av skoletimene, mens barn i Zaporizjzja og Dnipropetrovsk mistet over 40 prosent.

– Luftangrepssirener aktiveres kun ved reell trussel og fører til at undervisningen må avbrytes umiddelbart. Lærere må føre elevene til tilfluktsrom, og undervisning kan bare gjenopptas dersom rommene er utstyrt for det – noe som sjelden er tilfelle, skriver Redd Barna i en pressemelding.

Luftvernsirener starter ofte om morgenen og vedvarer gjennom hele skoledagen.

Over 4000 ødelagt

– På grunn av bomber og droner er ikke skolen lenger et trygt sted. Alle parter i konflikten må beskytte både skoler, barnehager og universiteter, i tråd med forpliktelsene i Safe Schools Declaration, sier Khush.

Siden Russlands invasjon i februar 2022 har over 4000 utdanningsinstitusjoner i Ukraina blitt skadet eller ødelagt. Det inkluderer 229 skoler, 110 barnehager og 97 universiteter, ifølge Redd Barna.

– Vi oppfordrer det internasjonale samfunnet, regjeringer og alle parter i konflikten til å sørge for trygge skoler og opprettholde barns rett til å lære i fred, sier Khush.

Powered by Labrador CMS