Nytt om navn
Dette er det nye Vernepliktsrådet
Fem nye landstillitsvalgte er klare for å utgjøre Vernepliktsrådet 2026-2027.
I april møttes Landsstyret i Tillitsvalgtordningen i Forsvaret (TVO) i anledning årets andre landsstyremøte.
Der ble det vedtatt at Eyoel Tesfaye, Julie Male, Jeger Henriksen, Erik Gullikstad og Marie Grøsfjeld blir nye landstillitsvalgte i TVO. Disse utgjør også Vernepliktsrådet (VPR).
Nye i rollen
Både Tesfaye, Male og Henriksen er nye i rollen, men har erfaring fra TVO.
Tesfaye tjenestegjør for øyeblikket som basetillitsvalgt ved 133 luftving Baseskvadron Andøya. Her har han trivdes godt, og det var derfor han ønsket å fortsette i Forsvaret.
– Jeg syntes det er stas og litt surrealistisk ennå. Hadde ikke forventet at det skulle gå hele veien, skriver Tesfaye til Forsvarets forum.
I førstegangstjenesten var Male avdelingstillitsvalgt ved Hærens våpenskole. Også hun forteller at tjenesten motiverte henne til å søke seg videre som landstillitsvalgt.
– Motivasjonen er på topp!, skriver Male.
Også Henriksen tjenestegjorde i tillitsvalgtvervet, da som avdelingstillitsvalgt ved Forsvarets spesialkommando (FS), der han var en sentral del av å bygge opp TVO i FS.
– Jeg føler meg veldig beæret av å ha blitt valgt, og ser på det som en av de største tillitserklæringene man kan få.
Utdanning, informasjon og varsling
– Hva brenner dere litt ekstra for?
– Jeg har et ekstra hjerte for at basesoldaters utdanningstilbud skal være så godt som mulig med de ressursene vi har, skriver Tesfaye.
– I rollen brenner jeg litt ekstra for at de førstegangstjenestegjørende har tilstrekkelig informasjon om hva plikten innebærer, skriver Male.
– En sak jeg brenner litt ekstra for som LTV er soldatenes muligheter for rapportering og varsling, skriver Henriksen.
Forsvarets forum har tidligere skrevet om at vernepliktige i noen avdelinger har manglet varslingstjenester, den saken kan du lese her.
Fortsetter
Jobben som landstillitsvalgt er kjent for både Grøsfjeld og Gullikstad, som begge fortsetter i rollen.
– Det er svært meningsfullt å kunne bidra til å ivareta soldatenes interesser og hverdag, skriver Grødsfjeld til Forsvarets forum.
Begge går inn i sitt andre år i rollen.
– Oppdraget Forsvaret løser, og enda viktigere, menneskene som gjør det, gir meg en stor motivasjon for å fortsette og bidra videre.
Både Gullikstad og Grøsfjeld er glade for å fortsette i rollen, og takker for tilliten.