Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.
PORTSMOUTH (Forsvarets forum): Da KNM Roald Amundsen byttet besetning i august, gikk mannskapet ombord fregatten i 40 varmegrader i Japan.
Da de ankom Portsmouth i England den siste dagen i november, ble mannskapet møtt av en noe skjelvende sjef for Marinen.
ENGLAND: Fra Japan til Portsmouth.Foto: Jo Straube, Forsvarets forum
HJEM TIL JUL: Haakonsvern venter omsider.Foto: Jo Straube, Forsvarets forum
Til tross for novemberkulden veivet marinesjefen med norske flagg.
– Jeg er kjempestolt over det vi har fått til. Dette er det lengste vi har deployert, sier flaggkommandør Kyrre Haugen.
– Tøft til tider
Aldri før har en norsk fregatt vært så langt hjemmefra. Vernepliktige Julie Gubberud forlenget tjenesten sin for å bli med på seilasen.
ENDESTASJON: KNM Roald Amundsen forlater HMS Prince of Wales (til venstre på begge bildene) i England etter åtte måneder sammen.Foto: Jo Straube, Forsvarets forum
Av hensyn til egen sikkerhet var besetningen i perioder uten telefon. 20 år gamle Gubberud visste tidvis ikke når hun fikk tilbake mobilen for å kontakte familien sin.
– Det har vært veldig gøy, men det er også tøft til tider når man er så langt hjemmefra, sier hun.
VERNEPLIKTIG: – Jeg gleder meg veldig mye til å komme hjem til jul, til familien og feire der, sier Julie Gubberud.Foto: Jo Straube, Forsvarets forum
Hun legger ikke skjul på at det har vært krevende, men nå som hun nærmer seg Norge, kjenner hun på eventyret hun har opplevd.
– Det er ikke mange 20-åringer som får oppleve det her, så vi er heldige som har fått denne muligheten.
Betente strøk
I Rødehavet, som fregatten seilte gjennom to ganger, har opprørsgruppen Houthi-bevegelsen gjentatte ganger angrepet andre fartøy.
– Vi var godt forberedt på det som potensielt kunne møte oss der, sier skipssjef Stian Schnelle.
FARLIGE SUND: Fregatten seilte gjennom Bab el-Mandab-sundet i Rødehavet. Norske myndigheter fraråder norskflaggede skip å seile gjennom her.Foto: Jo Straube, Forsvarets forum
– Men som forventet, gikk det helt fint, sier han.
Den 20 år gamle operasjonsromsgasten kjente alvoret i verdenssituasjonen da hun seilte gjennom Rødehavet.
– Det ble veldig ekte, at vi faktisk var på et militært fartøy i Rødehavet. Vi var på et skarpt oppdrag, og vi ville ha forsvart nasjonen dersom noe hadde skjedd, sier vernepliktige Gubberud.
– Men jeg var ganske trygg på det jeg skulle gjøre – vi har øvd veldig mye på det vi skal gjøre i et verstefallsscenario, sier hun.
RETUR: Soldatene pakker ned på kaien etter å ha seilt i «ukjente» farvann.Foto: Jo Straube, Forsvarets forum
Skipssjef Schnelle sier at å seile gjennom Sør-Kina-havet er interessant på grunn av ulike lands forståelse av havretten.
– Der har vi gjennomført operasjoner for å understreke at Norge støtter opp om et regelstyrt samfunn og er en del av den regelbaserte verdensordenen.
Sjefen for Marinen sier at de møtte på kinesiske fartøy i området.
– Når man seiler i Sør-Kinahavet, møter man på kinesiske fartøyer. Men de har oppført seg på en profesjonell og grei måte, uten at vi har kommet i noen konflikt, sier Haugen.
Utfordringer underveis
Sollyset er på vei til å dø ut i kjølvannet av en langveisfarende.
KNM Roald Amundsen hilser England hallo, men tar samtidig avskjed med Storbritannia. En åtte måneder lang seilas med britene er over idet det norske fartøyet legger til kai i den engelske havnebyen.
OVERBLIKK: Skipssjef Stian Schnelle leder for helikoptermannskapet James Everleigh.– Vi er ganske like i «mindset», sier Schnelle om samarbeidet med britene.Foto: Jo Straube, Forsvarets forum
– Det har vært et eventyr, sier kommandørkaptein Schnelle.
For hans del begynte ferden i Japan. Siden da har han og mannskapet seilt gjennom tre verdenshav.
– Det har vært utrolig spennende og lærerikt for oss som et team, sier han.
VELKOMSTKOMITÉ: Sjef for Marinen Kyrre Haugen (t.h.) sammen med kontreadmiral Anthony Rimington, direktør for Force Generation i det britiske sjøforsvaret.Foto: Jo Straube, Forsvarets forum
Besetningen har måttet takle klimatiske forskjeller i både sjøen og luften, noe som har ført til utfordringer på seilasen. Vanligvis seiler fregatten i nordlige farvann, men på den andre siden av kloden er vannet varmere.
– Fartøyet var forberedt på å seile distansen, men det viser seg at kjølingen som fartøyet hadde, måtte utbedres – og det har vi gjort underveis på seilasen, sier sjefen for Marinen.
KNM Roald Amundsen starter ferden mot Norge på onsdag.