nato
Frankrike utfordrer Palantir på Nato-øvelse
Franskmennene tester ut eget KI-basert kommando- og kontrollsystem på slagmarken under Nato-øvelse i juni.
Frankrike skal teste et eget KI-basert kommando- og kontrollsystem på slagmarken under Nato-øvelsen Coalition Warrior Interoperability Exercise (CWIX) i Polen denne måneden.
Øvelsen er en skarp interoperabilitetsøvelse, og finner sted mellom 8. og 26. juni.
Det skriver Defense News.
Systemet har fått navnet Arcadia, og er utviklet i samarbeid med franske selskaper. Av disse er blant annet Mistral AI, Safran.AI, Thales og Airbus, ifølge general Patrick Justel, som er assisterende stabssjef i den franske hæren.
Franskmennene har allerede testet systemet under øvelser som Dacian Fall i Romania og Orion 26 i Frankrike.
Ifølge general Justel skal Arcadia være et alternativ til Maven Smart System, som er utviklet av det amerikanske teknologiselskapet Palantir Technologies.
Ifølge Justel har flere Nato-land, inkludert Frankrike, stilt spørsmål ved interoperabiliteten til Palantir-systemet, og franskmennene har jobbet med å finne ut hvordan andre alternativer kan se ut, skriver Defense News.