Nyheter
Gjør narr av russisk ubåt
Nato-sjef Mark Rutte harselerer med Russland, etter at en ubåt ble tvunget til overflaten.
NOVOROSSIJSK: En fransk fregatt holder øye med den russiske ubåten Novorossijsk utenfor kysten av Bretagne.
Foto: Nato Maritime Command
En russisk ubåt måtte eskorteres gjennom Nordsjøen i helgen etter at den fikk problemer med en drivstofflekkasje, ifølge Nederlands forsvarsdepartement.
Ubåten måtte holde seg på havoverflaten som følge av skadene, melder NL Times med henvisning til departementet.
Nå gjør Nato-sjef Mark Rutte narr av Russland for å ha en skrantende ubåtflåte.
– Hvilken endring fra Tom Clancys roman fra 1984 «Jakten på Rød Oktober». I dag ser det mer ut til å være jakten på den nærmeste reparatøren, sa Rutte i en tale i Slovenia mandag.
Her sa han også at ubåten var «ødelagt». Dette avviser Russland. Ifølge Russlands svartehavsflåte måtte ubåten Novorossijsk opp til overflaten utenfor Frankrike for å kunne følge navigasjonsreglene i Den engelske kanal. Meldingen om at den hadde alvorlige tekniske problemer, blir avvist.
Selv om russiske ubåter har lov til å passere internasjonalt farvann i nederlandsk økonomisk sone, så blir alle russiske marinefartøy i området eskortert av nederlandske skip. Grunnen er at man vil hindre eventuell sabotasje av undersjøisk infrastruktur, ifølge en talsmann for forsvarsdepartementet.