Nyheter

To arrestert for sabotasje i Polen

To tyrkiske statsborgere er pågrepet i Tyskland i forbindelse med brannen i en Starlink-base i Polen i september. Polske myndigheter mener Russland står bak.

MINISTER: Polens minister for spesialtjenester Tomasz Siemoniak sier Russland står bak sabotasje mot en polsk Starlink-base. Bildet er tatt i en annen sammenheng i 2025
Publisert

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene. 

– Vi er ikke i tvil om at det er Russland som står bak denne sabotasjeaksjonen. Det er også verdt å nevne at Russland i økende grad henvender seg til personer med tilknytning til den kriminelle underverdenen, sa den polske ministeren for spesialtjenester, Tomasz Siemoniak, under en pressekonferanse mandag.

Det var 23. september at det brøt ut en brann i en basestasjon for satellittkommunikasjon sentralt i Polen. Både kraftstasjonen og generatoren ved Starlink-basen, som dekker både Polen og Ukraina, ble fullstendig overtent.

Polske myndigheter mente brannen hadde til hensikt å sette ut internettjenester, blant annet for det ukrainske militæret.

En rekke EU-land har advart om at Russland driver sabotasje, cyberangrep og andre hybridangrep over hele Europa med mål om å svekke den europeiske støtten til Ukraina.

Kreml avviser det de kaller grunnløse anklager.

Elon Musks Starlink-tjenester ble aktivert over Ukraina etter at Russland startet sin fullskalainvasjon i 2022. Polen har tidligere opplyst at de betaler for Ukrainas Starlink-abonnement.

Powered by Labrador CMS