Nyheter

Trenden har snudd: U.S. Army har nådd rekrutteringsmål 

For første gang på mange år har den amerikanske hæren klart rekrutteringsmålet sitt. En måned før fristen, har de rekruttert 61.000 soldater.

SOLDATER: Hærsoldater venter på at forsvarsminister Pete Hegseth skal besøke et punkt langs den søndre grensen i New Mexico.

Denne prestasjonen tyder på at et vendepunkt er nådd for U.S. Army og indikerer en fornyet følelse av patriotisme og mening blant amerikanske ungdommer, skriver hæren i en pressemelding

De positive tallene kommer etter flere år der flere amerikanske forsvarsgrener har slitt med å rekruttere nok soldater. I 2022 var U.S. Army 25 prosent unna målet som var satt, ifølge senter for sikkerhetsstudier ved Georgetown University

– Jeg vil takke øverstkommanderende, president Donald Trump og forsvarsminister Hegseth for deres tydelige lederskap i å sørge for å utstyre, trene og støtte fremtidige soldatene når de møter en verden med global usikkerhet og komplekse trusler, sier hæminister Dan Driscoll i pressemeldingen. 

Det pekes dog på andre faktorer som har bidratt til de økte tallene. Avisen Business Insider skriver at arbeidsledigheten er relativt lav for tiden, men at det er mange som har mistet jobben i offentlig sektor og at det er en del usikkerhet knyttet til hvordan Trump-administrasjonens politikk kommer til å slå ut. 

Dessuten møter ikke 75 prosent av unge amerikanere kravene til helse, form og utdannelse som trengs for å gå inn i militæret. Både hæren og sjøforsvaret har tatt grep for å løse dette, med å tilby «pre-boot camps» der håpefulle kan gå ned i vekt og forbedre resultatene sine før de møter til tjeneste. 

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Powered by Labrador CMS