rettssak

Staten anker dom om yrkesskade

I oktober vant Eirik Lundby fram i Oslo tingrett, syv år etter at han ble skadet på jobb i Forsvaret. Nå anker Statens pensjonskasse dommen. 

ANKES: Staten anker dommen om yrkesskade fra Oslo tingrett. Her er Eirik Lundby avbildet i retten i 2023.
Publisert

kortversjon

Statens pensjonskasse anker dommen som ga Eirik Lundby medhold i at skaden han pådro seg under en treningsøkt i regi av US Marine Corps var en yrkesskade.

Lundby, som fortsatt sliter med skaden, er skuffet over å måtte gjennom en ny rettsrunde, mens Regjeringsadvokaten mener tingretten la for stor vekt på vitneforklaringen fra fagansvarlig i Forsvaret.

Oppsummeringen er generert av kunstig intelligens, men gjennomlest av journalist Sunniva Berggreen Kaalaas. 

Statens pensjonskasse (SPK) anker dommen i yrkesskadesaken mot Eirik Lundby. 

Saken dreier seg om hvorvidt skaden han pådro seg under et kurs i regi av US Marine Corps er en yrkesskade. 

I 2018 var Lundby ansatt som grenader i Sambandsbataljonen. Han fikk alvorlig rabdomyolyse som følge av treningsøkten. 

Rabdomyolyse skyldes akutt ødeleggelse av store mengder muskelceller. De fleste blir friske igjen, men for noen kan sykdommen bli alvorlig. Lundby sliter fremdeles med skaden.

I oktober vant han fram i Oslo tingrett. Retten konkluderte med at skaden han pådro seg i 2018 faktisk var en arbeidsulykke.

Dette var en annen konklusjon enn hva Trygderetten og Eidsiva lagmannsrett landet på i i 2023. Den gang gjaldt saken trygderettigheter, mens det denne gangen gjelder forsikring. 

– Skuffende

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Nå må Lundby altså belage seg på nok en runde i retten. 

– Det er jo selvfølgelig skuffende, det hadde vært godt å blitt ferdig nå, skriver han i en SMS til Forsvarets forum.

I tingretten vitnet seksjonssjef for menneskelig yteevne ved Hærens våpenskole Thomas Valnes. Han forklarte at aktiviteten som førte til skaden ikke er normal aktivitet for en ansatt i Hæren. Dette la tingretten vekt på. 

Lundby mener at staten i sin anke «fullstendig» overser denne vitneforklaringen. 

– Jeg synes jo det er litt ironisk at staten velger å ikke lytte til fagansvarlig i Forsvaret, når han sier at dette ikke er normalt, skriver Lundby.

Strenge regler for yrkesskade

Regjeringsadvokaten fører saken for SPK. Etter deres syn legger tingretten for stor vekt på Valnes sin vurdering. 

– Valnes har relevant erfaring og det er ikke grunn til å se helt vekk fra det han sier, men vi er uenige om hvor stor vekt det skal ha i vurderingen av om dette var en yrkesskade, sier Andreas Hjetland ved Regjeringsadvokaten til Forsvarets forum. 

– At Lundby ble skadet under treningsøkten og fortsatt har smerter som følge av dette, er det ingen tvil om. 

Reglene for yrkesskader er imidlertid svært strenge, sier Hjetland.

– Treningsøkten var hard, men øvelsene var velkjente og mange norske yrkesmilitære gjennomfører tunge styrkeøvelser ofte. Vi mener at denne økten er innenfor de kjerneoppgavene Lundby hadde og da er det heller ikke en arbeidsulykke som førte til en yrkesskade.

For at en skade skal regnes som en yrkesskade, eller en arbeidsulykke, må skaden skje som følge av en «tidsbegrenset ytre hendelse» som medfører en påkjenning eller belastning som er «usedvanlig» i forhold til det du normalt arbeider med. 

Powered by Labrador CMS