Nyheter
Verdens største hangarskip tilbake i Nordsjøen
USS Gerald R. Ford er tilbake i norske nærområder, og skal i høst trene med Sjøforsvaret.
I høst skal norske styrker trene sammen med det amerikanske hangarskipet USS Gerald R. Ford. Det skal foregå i norske farvann og nærområder, ifølge Forsvaret.
Hangarskipet var sist i Norge i mai 2023, da de også tok turen innom Oslo.
Klikk her for å se hvordan innseilingen til Oslo så ut fra hangarskipet!
I fjor høst deltok et annet amerikansk hangarskip, USS Harry S. Truman, på Nato-øvelse i Nordsjøen.
Den norske fregatten KNM Thor Heyerdahl seiler sammen med USS Gerald R. Ford.
«Det er viktig for oss å øve sammen med våre allierte for å styrke interoperabilitet i våre nærområder. Det bidrar til sikkerhet og stabilitet i vår region», skriver Forsvaret i pressemeldingen.
Det er planlagt øvelser med flere av Forsvarets avdelinger, og treningen vil foregå med sjø-, luft- og landkapasiteter.
Logistikkfartøyene KNM Maud og USNS Supply deltar også, i tillegg til destroyerne USS Bainbridge, USS Mahan og USS Winston S. Churchill.
USS Gerald R. Ford er verdens største hangarskip og den første i Ford-klassen, som etter planen skal bestå av ti hangarskip. Klassen overtar etter den aldrende Nimitz-klassen, som Harry S. Truman er en del av.