Nyheter

Forsvarssjef: – Grønland er Natos ansvarsområde

Grønland bør ses gjennom samme linse som andre Nato-områder, sier Storbritannias forsvarssjef.

GRØNLAND: USA har fremstilt Grønland som en nasjonal sikkerhetsprioritet. (Foto NTB/Scanpix)
Publisert Sist oppdatert

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene

I en høring fortalte Richard Knighton forsvarskomiteen i det britiske parlamentet at han ikke hadde vært involvert i noen planer om å direkte forsvare Grønland, men understreket at territoriets status innenfor alliansen var klar fra et militært perspektiv.

Det skriver UK Defence Journal.

– Grønland er en del av Danmark, som er en del av Nato, som er en del av vårt overordnede Nato-ansvarsområde, sa han ifølge UK Defence Journal. 

Knighton fortalte videre at han forsto USAs bekymringer om Grønlands sikkerhet med tanke på trusselen fra Russland og Kina. 

Storbritannias forsvarssjef understrekte derimot at de allerede har Nato-strukturer som tar hensyn til Grønland sitt territorium gjennom det eksisterende allianseansvaret. 

– Fra et militært synspunkt, bør Grønland sees gjennom samme linse som andre deler av Nato-området, med politiske spørsmål som forblir atskilt fra forsvarsplanlegging, sa forsvarssjefen ifølge UK Defence Journal. 

Powered by Labrador CMS