Nyheter

USA og Indonesia med nytt samarbeid

USAs forsvarsminister Pete Hegseth sier at USA og Indonesia innleder et større forsvarssamarbeid.

SAMARBEID: Indonesias forsvarsminister Sjafrie Sjamsoeddin og USAs forsvarsminister Pete Hegseth.
Publisert

Indonesia vurderer nå å la USA bruke landets luftrom.

– Begge land fastslår igjen sin felles forpliktelse til å opprettholde fred og stabilitet i Indo-Stillehavet, sier Hegseth i en uttalelse etter å ha tatt imot Indonesias forsvarsminister i USAs forsvarsdepartement Pentagon mandag

Indo-Stillehavet som geopolitisk region forbinder Sørøst-Asia, Afrika, Australia og Nord-Amerika. Indonesia er strategisk plassert ved Malakkastredet, som beskrives som verdens mest brukte gjennomfartsåre for olje og flytende gass.

USA får bruke luftrommet?

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene

Ifølge Indonesias forsvarsdepartement er partnerskapet en mulighet til å styrke landets forsvar. Det fastholder at landets suverenitet skal opprettholdes, og at USAs ønske om at amerikanske fly skal kunne bruke indonesisk luftrom, blir nøye vurdert.

Indonesia har det sterkeste militæret i Sørøst-Asia, ifølge nettsiden Global Firepower.

Ifølge Hegseth omfatter oppjusteringen av samarbeidet både militær modernisering og kapasitetsbygging, militær utdanning og trening, samt militærøvelser og operasjonelt samarbeid.

Alliansefritt

Indonesia fastholder at landet er alliansefritt. I fjor ble landet med i Brics – en sammenslutning som blant annet består av Russland, Kina, Sør-Afrika og Brasil, og som er ment å danne en motpol til amerikansk innflytelse i verden.

Indonesias president Prabowo Subianto hadde mandag oljesamtaler med Russlands president Vladimir Putin, men han har også signert en handelsavtale med USAs president Donald Trump og sluttet seg til hans såkalte fredsråd.

Landet var også det første som sa ja til å delta i en flernasjonal styrke på Gazastripen, som inngår i Trumps plan, og tidligere i år kunngjorde Indonesia at de kunne sende mellom 5000 og 8000 soldater til Gaza.

Foreløpig er det lite som tyder på at styrken blir en realitet med det første.

Powered by Labrador CMS