Nyheter

Zelenskyj sier de vil angripe russiske oljeraffinerier

Volodymyr Zelenskyj kritiserer USA og sier at de vil gjenoppta angrepene mot russiske oljeraffinerier.

STORBRITANNIA: Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj under onsdagens besøk hos Storbritannias statsminister Andy Burnham i London.
Publisert Sist oppdatert

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene. 

Ukraina gjenopptar angrepene mot russiske oljeraffinerier, sier president Volodymyr Zelenskyj i et intervju med Financial Times.

– Blokaden er over. Vi er ferdige, sier Zelenskyj til avisen.

Han kritiserer også USA for å holde tilbake etterretning og svekke det viktige Starlink-nettet mens landet utsettes for intense russiske angrep.

Beskjeden om at Ukraina igjen vil angripe russiske oljeanlegg, kommer fire dager etter at USAs president Donald Trump hevdet at Russland og Ukraina var blitt enige om ikke å angripe hverandres energianlegg.

Før dette ga Trump Ukraina skylden for de økte drivstoffprisene, i tillegg til at han har åpnet for å importere diesel fra Russland – stikk i strid med tidligere vedtatte sanksjoner – i et forsøk på å få ned pumpeprisene for amerikanske forbrukere.

Zelenskyj sier Ukraina stanset angrepene på russiske energianlegg i tre dager for å etterkomme Trumps ønske, mens Russland fortsatte sine angrep både mot energianlegg og sivile mål.

Powered by Labrador CMS