Nyheter

Vil diskutere samarbeid om atomvåpen

Frankrike varslet mandag at de skal ruste opp atomvåpenarsenalet. Norge er klar til å diskutere et forsterket europeisk atomsamarbeid, sier utenriksministeren.

REDEGJORDE: Utenriksminister Espen Barth Eide redegjorde i Stortinget tirsdag.
Publisert

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene

Mandag varslet Frankrikes president Emmanuel Macron at landet for første gang siden 1992 skal ruste opp sitt atomvåpenarsenal.

Flere land har stilt seg bak den franske invitasjonen til å inngå et tettere europeisk, strategisk samarbeid om avskrekking med atomvåpen.

Norges utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) viser til at EU nå tar et større ansvar for europeisk sikkerhet, og dette bidrar til styrket samarbeid i Nato og mellom europeiske allierte.

– Vi er rede til å diskutere disse spørsmålene i lys av arbeidet med en partnerskapsavtale, sa han da han orienterte Stortinget om den utenrikspolitiske situasjonen tirsdag.

– Samtidig vil jeg slå fast at norsk atomvåpenpolitikk ligger fast. Vi skal ikke ha atomvåpen på norsk jord i fredstid, la han til.

Organisasjonen Nei til Atomvåpen er bekymret for det de omtaler som et nytt, internasjonalt atomvåpenkappløp.

– Det finnes ingen scenarioer hvor bruk av atomvåpen ikke leder til videre atomvåpeneskalering. Dette understreker bare at avskrekking med atomvåpen ikke fungerer, sier daglig leder Daniel Gudbrandsen-Farsjø i Nei til Atomvåpen.

Powered by Labrador CMS