Nyheter
Tyskland vil bidra til mulig Hormuz-oppdrag
Tyske myndigheter tilbyr seg å bidra med mineryddingsfartøy i en mulig internasjonal operasjon for å sikre Hormuzstredet etter krigen med Iran.
Forbundskansler Friedrich Merz ventes å tilby tysk deltakelse i et eventuelt Hormuz-oppdrag under samtaler i Paris fredag.
Det opplyser kilder i den tyske regjeringen til nyhetsbyrået DPA.
Samtalene er initiert av Emmanuel Macron og Keir Starmer. Også Italias statsminister Giorgia Meloni skal delta.
Ifølge kildene vil det tyske forsvaret, Bundeswehr, kunne stille med mineryddere, et eskortefartøy og luftovervåking.
Bundeswehr har åtte mineryddingsfartøy og to båter for minedykkeroperasjoner, men hvor mange som eventuelt vil bli brukt, er ikke avklart.
Fra tysk side stilles det flere krav før en eventuell utplassering. Det viktigste er våpenhvile i Iran-krigen.
I tillegg må operasjonen være forankret i folkeretten, helst med mandat fra FNs sikkerhetsråd, og bygge på et «robust militært konsept» med betydelig støtte fra amerikanske styrker.
Det tyske parlamentet, Forbundsdagen, må også godkjenne en slik utenlandsoperasjon.
Tyske fregatter er ikke aktuelle for oppdraget, ettersom de er bundet opp i en Nato-styrke i Nord-Atlanteren, blant annet som følge av økt russisk militær aktivitet i området.