Flere viktige frontbyer i Ukraina er under sterkt press og kan falle. Russisk kontroll i Donetsk fylke er likevel langt unna, ifølge eksperter.
DONETSK FYLKE: Ukrainske soldater under kamphandlinger med russiske styrker i nærheten av byen Kostjantynivka i 2024. Siden den gang har situasjonen i byen blitt gradvis forverret.Foto: Krister Sørbø, Forsvarets forum
Russland har ifølge Palle Ydstebø ved Forsvarets høgskole konsentrert sine operasjoner øst i Ukraina mot byene Slovjansk og Kramatorsk det siste halvåret, og skal ha presset seg fram rundt en tredjedel mot byene i denne tidsperioden.
Annonse
– Det skal være der russerne har hatt halvparten av framgangen i 2026, så det er tydelig de satser i denne sektoren, selv om vi bare snakker om en håndfull kilometer, sier Ydstebø.
Kramatorsk og Slovjansk utgjør den nordlige spissen av festningsbeltet i Donetsk fylke – en rekke befestede byer som har vært Ukrainas sterkeste forsvarslinje i regionen.
Før Russland kan nærme seg Kramatorsk og Slovjansk, må de få kontroll over flere mindre frontbyer.
Informasjonstørke
En av byene er Kostjantynivka. Den siste tiden har det kommet rapporter om at russerne gjør framgang og at byen kan falle i løpet av de kommende månedene, men det er omdiskutert.
UTSATT: Sivile ukrainere i byen Kostjantynivka i 2024.Foto: Krister Sørbø, Forsvarets forum
Ifølge Ydstebø gjør en blanding av informasjonstørke og påvirknings- og informasjonsoperasjoner det krevende å få oversikt over situasjonen.
– Spesielt Ukraina har kjørt et strengt informasjonssikkerhetsregime det siste halvåret, noe som gjør det krevende for åpne-kildenalytikere å danne seg et godt bilde. Det er en bred gråsone der ingen har kontroll og der mindre grupper infiltrerer inn bak det ukrainske forsvaret, men uten å få kontroll på terrenget, sier han.
I ferd med å presses ut
Ydstebø mener situasjonen i Kostjantynivka virker krevende, om ikke kritisk for de ukrainske forsvarerne, men at det er ikke noe som tyder på at russerne har klart å ta kontroll på mer av byen og områdene rundt det siste halvåret.
– Russerne bruker glidebomber, bomber med vinger og styremekanisme som de slipper fra fly flere mil bak fronten, til å ødelegge broer og annen infrastruktur for å avskjære ukrainerne fra forsyninger, sier Ydstebø.
KOSTJANTYNIVKA: Ukrainske soldater ved fronten i nærheten av byen Kostjantynivka. Området på bildet er nå under russisk kontroll.Foto: Krister Sørbø, Forsvarets forum
Ifølge den amerikanske tankesmien Institute for the Study of War (ISW) er det ikke gitt at russerne forsøker å innta byene direkte, men at de ved hjelp av droner og glidebomber ønsker å kutte logistikk og forsyninger og omgå byene for så å avskjære dem.
Tips oss!
Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.
Lars Peder Haga ved Luftkrigsskolen mener russerne kan være i ferd med å ta mer kontroll.
– Min forståelse er at Kostjantynivka fortsatt er omstridt, med russiske og ukrainske styrker om hverandre inne i tettbebyggelsen, men at russerne har et overtak og er i ferd med å presse ukrainerne ut, sier han.
Svært krevende for russerne
Dersom Kostjantynivka faller, bringer det russerne nærmere Kramatorsk og Slovjansk, slik at de kan droner motdroner mot byene mer effektivt, og også mot forsyningsveier inn til dem. Det vil gjøre situasjonen der enda vanskeligere, men vil ikke føre til at de ikke lenger lar seg forsvare, tror Haga.
– Områdene er trolig de best og tettest befestede områdene i Ukraina, og all erfaring tilsier at det koster enormt mye, både i tid og ressurser, og ikke minst menneskeliv for russerne å ta befestede, urbane områder, sier han.
TUNGT BEFESTET: Nye forsvarsverker under konstruksjon øst i Ukraina i desember 2025.Foto: Krister Sørbø, Forsvarets forum
Haga mener Kramatorsk og Slovjansk trolig vil kunne holdes lenge etter at Kostjantynivka og andre vitktige byer som blant annet Lyman og Dobropilia faller.
– Så store byer er ekstremt krevende å angripe og ta kontroll over, noe som kampene om Bakhmut og Pokrovsk har vist tidligere. Selv om russerne det neste halvåret skulle nå fram til disse byene, så tar det fort et år å ta en slik by med det styrkeforholdet som er ved fronten nå, sier han.
50.000 soldater i måneden
Ydstebø mener forsvarssystemene Ukraina har bygget det siste året med grøfter, minefelt og andre sperringer forsvart av et stort antall droner vil kunne koste russerne dyrt.
– Etter alt å dømme vil russerne fort forbruke 50.000 soldater i måneden for å holde presset oppe og klare å rykke fram, sier han.
TRUSSEL: Den ukrainske soldaten Ruslan Smirnov klargjør en rifle spesialtilpasset for å skyte ned droner i nærheten av fronten øst i Ukraina.Foto: Krister Sørbø, Forsvarets forum
Ydstebø trekker fram at bruken av luft- og bakkedroner sammen med sperringer, gjør at defensiven er mye sterkere enn offensiven, slik at det ikke er mulig å gjennomføre noen større avgjørende angrep på land enda.
– Russerne har så langt ikke klart å sette opp større avdelinger som kan bryte gjennom det ukrainske forsvaret, og klarer fortsatt bare å gjennomføre flere samtidige kostbare angrep med mindre styrker, som i stor grad forbrukes fortløpende, sier Ydstebø.
HØY BEREDSKAP: Ukrainske soldater klare til å skyte ned droner på vei mot ukrainske byer i nærheten av fronten øst i Ukraina.Foto: Krister Sørbø, Forsvarets forum
Den uttalte ukrainske strategien handler ifølge Ydstebø om å holde fronten og påføre russerne større tap enn de tåler, og samtidig ødelegge Russlands krigføringsevne ved å angripe strategiske mål som bryter ned Russlands økonomi og krigsindustri. Om Russland klarer å ta Kramatorsk og Slovjansk er usikkert.
– Spørsmålet er hva som bryter sammen først: Ukrainas totalforsvar eller Russlands krigsøkonomi, sier Ydstebø.