Nyheter

Kystverket: Ubåtvrak bør dekkes til

Om bord i U-864 er en last av kvikksølv som har forurenset området rundt vraket. Dette bør ikke hentes ut, slår Kystverket fast.

Undervannsrobot arbeider på havbunnen ved ubåten U-864.
SENKET I 1945: Ubåten U-864 ble senket av den britiske ubåten Venture utenfor Fedje i februar 1945.
Publisert Sist oppdatert

Ubåtvraket utenfor Fedje i Vestland, og havbunnen som omringer det, bør dekkes til.

Det slår Kystverket fast i en rapport, som er videreformidlet av Nærings- og fiskeridepartementet.

U-864 ligger på om lag 150 meters dyp utenfor Fedje i Vestland. Om bord er en last av kvikksølv som har forurenset området rundt vraket.

Departementet ga i 2024 Kystverket i oppdrag å vurdere om kvikksølvlasten bør fjernes før vraket og den forurensede sjøbunnen eventuelt dekkes til.

Å fjerne kvikksølvlasten innebærer risiko for at forurensingen spres, påpeker Kystverket i sin rapport.

Kvikksølv har lekket ut

Den tyske ubåten U-864 ble senket av den britiske ubåten Venture utenfor Fedje 9. februar 1945.

73 tyske soldater og to japanske soldater omkom. Ubåten var lastet med opptil 67 tonn flytende kvikksølv.

I juni tok Kystverket seg ned til vraket for å finne ut tilstanden på kvikksølvbeholderne om bord.

STØTTEFYLLING: I 2016 ble ubåten sikret med 200.000 tonn stein, for å hindre den i å skli ut.

Det er snakk om over 1800 beholdere med miljøgift, opplyste de da til NRK.

22 beholdere ble hentet ut, med totalt rundt 500 kilo kvikksølv. Av disse var 80 prosent allerede skadet.

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene

Betydelige mengder kvikksølv skal allerede ha lekket ut i sedimentene.

Ny utredning

Norske myndigheter har brukt over 400 millioner kroner på utredninger i saken.

Nærings- og fiskeridepartementet skal nå gjennomgå rapporten.

Deretter skal Kystverket gjennomføre enda en utredning, denne gangen om heving av ubåten med last og/eller fjerning av torpedoene.

Powered by Labrador CMS