Nyheter

STØTTEFARTØY: Miniubåten Hugin på KNM Olav Tryggvason.
STØTTEFARTØY: Miniubåten Hugin på KNM Olav Tryggvason.

Miniubåt tok bilder av gassrørledninger

KNM Olav Tryggvason tilstede ved olje- og gassinstallasjoner.

Publisert Sist oppdatert

Sjøforsvaret har gitt en oppdatering på aktivitetene til den oransje miniubåten Hugin, et autonomt undervannsfartøy som kartlegger havbunnen.

– Hugin Team har nylig vært om bord på støttefartøyet KNM Olav Tryggvason og sammen har de vist tilstedeværelse ved olje- og gass installasjoner. Med Hugin tok de også bilder av gassrørledninger, skriver Sjøforsvaret på Facebook 1. november.

På morgenen 2. november er KNM Olav Tryggvason i Ramsund, like vest for Evenes, med baugen vendt i sørlig retning mot Ofotfjorden, ifølge Marine Traffic.

Forsvarets forum skrev i 2021 at KNM Olav Tryggvason og Hugin på blant annet klarte å oppdage to bomber fra andre verdenskrig, og også øvingsminer som ingen har klart å oppdage før.

Stavanger Aftenblad omtalte i 2017 at Hugin ble brukt i søket etter et styrtet russisk helikopter som lå på rundt 200 meters dyp, utenfor Barentsburg på Svalbard. Hugin bla da sjøsatt fra KV Barentshav.

UNDER VANN: Bilder av gassrørledninger tatt av miniubåten Hugin.
UNDER VANN: Bilder av gassrørledninger tatt av miniubåten Hugin.
FOTO-OPPDRAG: Hugin før den senkes ned for å kartlegge havbunnen.
FOTO-OPPDRAG: Hugin før den senkes ned for å kartlegge havbunnen.
Powered by Labrador CMS