ukraina
Zelenskyj: Russland angrep Kyiv med klasevåpen
Kyiv ble rammet av ballistiske missiler i flere bølger natt til torsdag. Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj anklager Russland for å ha brukt klasevåpen i angrepet.
FORBUD: Brannvesenet slukker en brann etter et missilangrep mot Kyiv natt til torsdag. 112 land er enige om et forbud mot klasevåpen. Russland er ikke signert avtalen om forbud.
Foto: Efrem Lukatsky, AP, NTB
– Over natten brukte Russland tre ballistiske missiler med klaseammunisjon mot Kyiv, skriver Zelenskyj på X.
Et av missilene skal ha truffet Petsjersk, et historisk nabolag i midten av byen, i nærheten av Grotteklosteret.
– Det var ingen militære mål i nærheten, og våpenet som ble brukt er designet til å påføre omfattende ødeleggelser.
Til sammen 21 missiler rammet Kyiv fordelt på tre bølger med angrep, ifølge Zelenskyj, som kobler nattens angrep til de pågående fredssamtalene.
– Dette betyr at det ikke har vært noen endring i Russlands holdning til alt som skjer, skriver han på X.
– Det er viktig å forsøke å finne de riktige løsningene for å få en slutt på denne krigen. Men når Russland svarer på forhandlinger med ballistiske missiler, må Russland utsettes for ordentlig press for å få dem til å handle annerledes, skriver han.
Angrepene traff kraftverk, tog- og metrolinjer, medisinske anlegg, kjøpesentre, boligområder – og et kloster, ifølge Zelenskyj. Minst 15 personer ble såret, ifølge Kyiv-ordfører Vitalij Klitsjko.
Bruker vinteren som våpen
Den ukrainske presidenten mener Russland utnytter nedgangen i leveranser av luftvernmateriell fra Ukrainas allierte.
– Det er klart at når noen av våre partnere letter på presset mot Russland, vil det kun forsterke Putins tro på at hans mål er innen rekkevidde, skriver Zelenskyj.
Ukraina sier Russland bygger opp lagrene sine med ballistiske missiler til storstilte angrep mot ukrainsk energiinfrastruktur i forkant av vinteren.
Siden 11. oktober har det vært mer enn 170 angrep mot energiinfrastrukturen i landet, ifølge Zelenskyj.
– Underdanighet
De siste dagene har det pågått fredssamtaler på høyt nivå. Tirsdag møttes Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj og USAs spesialutsending Steve Witkoff i Oslo før Witkoff dro videre til St. Petersburg i Russland for å møte Russlands president Vladimir Putin.
Witkoff omtalte blant annet den russiske presidenten som «en menneskevenn» og roste og takket ham.
– Natt til torsdag fikk innbyggerne i Kyiv høre hva russisk «humanisme» egentlig er, skriver Ukrainas utenriksminister Andrij Sybiha på X.
– Ettergivenhet, underdanighet og smiger vil ikke stanse denne krigen. Bare styrke kan gjøre det, skriver han.
Minst sju drept
Etter møtene i Oslo og St. Petersburg er det enighet mellom USA, Russland og Ukraina om trepartssamtaler på høyt nivå i november, men mye er fortsatt usikkert.
I løpet av de siste ukene har Trump blant annet opphevet sanksjoner mot Russland, inngått en dieselavtale som sørger for inntekter til Russland, og igjen inntatt en tøffere tone mot Ukraina og Zelenskyj.
Også andre byer i Ukraina ble angrepet i løpet av natten. Minst sju personer er drept i russiske angrep mot Sumy, Kharkiv, Zaporizjzja og Donetsk i løpet av natten, ifølge ukrainske myndigheter.
Russland melder på sin side at det ble sendt 808 droner fra Ukraina mot Russland i løpet av natten.