Nyheter
Fra utrangert til testplattform
Signalspaningsfartøyet HMS Orion bygges om for å brukes som plattform for kapabilitetsutvikling i den svenske marinen.
NYTT LIV: HMS Orion skal nå bli den svenske marinens plattform for å kapabilitetsutvikling.
Foto: Sofia Löveborn, Försvarsmakten.
HMS Orion ble tatt ut av bruk av den svenske marinen i november 2023 og ble samme år erstattet av HMS Artemis. Da hadde fartøyet tjenestegjort i 39 år med signalspaning.
Nå vil marinen gi HMS Orion et nytt liv - denne gangen som plattform for såkalt eksperimentdrevet kapabilitetsutvikling, skriver det svenske forsvaret på sine sider. Fokuset skal være på overvåkning av kritisk undervannsinfrastruktur og å sørge for at marinen ikke er avhengig av én enkelt kapasitet når det gjelder sjøgående signalspaning.
Unngår å belaste andre plattformer
Nå ligger fartøyet ved verft for en omfattende overhaling.
– Orion var slitt da hun ble tatt ut av bruk i 2023 og gjennomgår nå en gjennomgang for igjen å bli sjødyktig. Planen er at hun etter prøveturer til sjøs skal gå inn på verft igjen for å bli modifisert til sine nye oppgaver før hun tas i bruk i avdeling og blir en del av ordinær virksomhet, sier kommandør Marko Petkovic, marinens operasjonssjef i pressemeldingen fra Försvarsmakten.
Testvirksomheten vil styres av behov innen marinens operative avdelinger og hos andre interessenter, og skjer sammen med Marinestaben og andre som jobber med innovasjon og utvikling i marinen, skriver det svenske forsvaret.
– Dette er en god løsning for å unngå å belaste marinens øvrige plattformer med eksperimentvirksomhet, samtidig som vi dekker et prioritert behov i marinen ved å bruke en eksisterende plattform, sier Petkovic.
Fartøyet skal være klart til å tas i bruk igjen i begynnelsen av 2028. Hvilken avdeling det skal tilhøre er ennå ikke avklart.