Nyheter

USA brukte for første gang sjødroner i angrep

Den samme typen ble tidligere brukt i en redningsoperasjon etter en helikopterstyrt ved Hormuzstredet.

DRONER: Tre sjødroner av typen Corsair ble brukt i angrepet på Iran, ifølge USAs midtøstenkommando Centcom. Bildet er tatt av selskapet som har utviklet dronene.
Publisert

Tre sjødroner av typen Corsair ble brukt til å angripe havna ved marinebasen Bandar Abbas, nord for Hormuzstredet, ifølge USAs midtøstenkommando Centcom.

Det er første gang amerikanske styrker har brukt sjødroner i en stridoperasjon, skriver Centcom. 

Angrepet skal ha skjedd søndag 12. juli. 

Dronene traff et vedlikeholdsanlegg for ubåter og skip ved marinebasen. USA hevder at angrepet svekket Irans evne til å angripe kommersiell skipsfart. 

Corsair er utviklet av selskapet Saronic og er et 24-fots fartøy. Det har en rekkevidde på over 1000 nautiske mil og en toppfart på over 35 knop, ifølge selskapet selv.

Det er den samme dronen som ble brukt i en redningsoperasjon etter at et amerikansk Apache-helikopter styrtet nær Hormuzstredet i juni

ANGREP: En video publisert av Centcom på X skal vise dronene som angriper havna ved marinebasen Bandar Abbas.

Fartøyet hentet besetningen og transporterte dem til et helikopter, som plukket dem opp fra sjøen, bekreftet Centcom overfor TWZ

Dronen var styrt av Task Force 59, underlagt den 5. flåten i den amerikanske marinen, ifølge nettstedet. Enheten arbeider med ubemannede systemer og kunstig intelligens i maritime operasjoner i Midtøsten.

Saronic inngikk en kontrakt med den amerikanske marinen i desember 2026 om å bygge Corsair-droner. Avtalen er på 392 millioner dollar, som tilsvarer omtrent 3,83 milliarder norske kroner. 

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene

Powered by Labrador CMS