Nyheter

Iran-krigen har kostet USA 361 milliarder

Hegseth ønsker en ekstra bevilgning på 67 milliarder dollar til Pentagon.

KRITISK: Uten en ekstra bevilgning på 67 milliarder dollar vil Pentagon stå overfor kritiske mangler, sa Pete Hegseth til senatet under høringen tirsdag.
Publisert

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene

USAs krig mot Iran har kostet 37,5 milliarder dollar så langt, noe som tilsvarer over 361 milliarder kroner.

Det er åtte milliarder mer enn forrige anslag, som ble offentliggjort i mai. USAs forsvarsminister la fram prislappen i en høring i Senatet tirsdag. Han sa at beløpet også omfatter forventede kostnader til og med 30. september.

I høringen prøvde Hegseth å overtale de folkevalgte til å gå med på en ekstrabevilgning på 67 milliarder dollar til Pentagon.

– Uten disse pengene står vi overfor kritiske mangler, sa Hegseth.

USAs president Donald Trump har fra før foreslått et forsvarsbudsjett på 1500 milliarder dollar for 2027, en økning på 50 prosent.

USA gikk sammen med Israel til angrepskrig mot Iran 28. februar. En våpenhvile ble inngått 8. april og forlenget i juni, men de siste ukene har USA gjenopptatt omfattende angrep mot Iran. Iranerne har svart med å angripe det de sier er amerikanske mål i en rekke USA-allierte land i Midtøsten.

17 amerikanske soldater er drept i Midtøsten siden krigen brøt ut. I forrige uke opplyste Irans helsedepartement at 50 mennesker er drept og 500 såret bare siden våpenhvilen brøt sammen tidligere i juli. I løpet av de første fem ukene av krigen ble over 3600 mennesker drept i amerikansk-israelske angrep i Iran, ifølge menneskerettsaktivister og myndigheter.

Powered by Labrador CMS