Nyheter

Markerte 40 år siden Vassdal-ulykken

Det er 40 år siden skredulykken som kostet 16 soldatliv. Det ble markert i Skjold leir og på Forsvarets veteransenter, men markeringen i Vassdalen ble avlyst på grunn av snøskredfare.

MARKERING: Torsdag ble det i Skjold leir markert at det er 40 år siden Vassdal-ulykken. Bildet viser soldater fra Ingeniørbataljonen på oppstilling.
Publisert Sist oppdatert

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene

Torsdag er det 40 år siden den mest alvorlige ulykken i nyere norsk forsvarshistorie. 

Det ble markert med oppstilling og kransenedleggelse i Skjold leir, hjemmebasen til 2. bataljon og Ingeniørbataljonen. Det har også vært en samling for de overlevende på Forsvarets veteransenter på Bæreia. 

Den 5. mars 1986 ble en tropp fra ingeniørkompaniet i Brigade nord beordret inn i Vassdalen, under Nato-øvelsen Anchor Express. 

De skulle grave traseer for beltevogner som senere skulle kjøre gjennom dalen, men i stedet ble 31 soldater og tre BV 202-beltevogner tatt av et skred. 

16 soldater mistet livet. 

Tok ikke hensyn til snøskredfaren

Det var dårlig vær og stor snøskredfare i området. 

Tidligere på dagen var det blitt observert to mindre skred på motsatt side av dalen. 

SMADRET: Tre BV 202-beltevogner ble også tatt av skredet i mars 1986.

Ifølge en regjeringsoppnevnt kommisjon som senere gransket ulykken, tok de ansvarlige ikke hensyn til de mange advarslene om snøskredfaren i området. 

Etter ulykken tok daværende brigadesjef Arne Pran det fulle ansvaret for ulykken. Han sluttet i Forsvaret etter at Stortinget hadde behandlet granskningsrapporten. 

SJEFEN: Brigadesjef Arne Pran talte den 11. mars 1986 til de avdødes etterlatte og medsoldater, i en minneseremoni.

– Ansvar kan aldri delegeres

I en pressemelding fra Forsvaret sier sjef for Brigade nord Terje Bruøygard at mye kunne vært gjort annerledes i 1986. 

– Det gjelder både forberedelser, beslutninger og håndtering i ettertid. Det må vi erkjenne. Historien kan ikke endres, men den kan forplikte oss. 

Skredulykken ble et vendepunkt for hvordan Forsvaret tenker om risiko og ledelse, og sikkerhetsarbeidet er i dag mer systematisk enn tidligere, sier Bruøygard. 

VASSDAL-ULYKKEN: Torsdag er det 40 år siden 16 soldater omkom i skredulykken i Vassdalen. Det har blitt markert i blant annet Skjold leir. Bildet viser soldater som bærer ut kistene fra flyhangaren på Bardufoss flystasjon, 11. mars 1986.

– I dag er prinsippet klart. De som står nærmest risikoen skal ha både myndighet og plikt til å stanse eller endre aktivitet dersom sikkerheten ikke er god nok. Ledelse handler ikke bare om å gi ordre, men om å vise tillit og stole på vurderingene til de som skal løse krevende oppdrag. 

– Ansvar kan aldri delegeres, men myndighet kan, sier brigadesjefen. 

Torsdag skulle det blitt holdt en markering på stedet der ingeniørsoldatene ble tatt av skredet i 1986, men denne ble avlyst som følge av nettopp skredfare. Det skriver Fremover

Powered by Labrador CMS