Nyheter
Ekstremværet «Jakob» herjer på Vestlandet – Kystvakten er i beredskap
Sjøforsvaret har hjulpet til med sandsekker i Bergen og KV Njord ligger klar i Hardangerfjorden.
Denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
De siste dagene har ekstremværet «Jakob» inntatt Vestlandet. Fredag morgen var rundt 40 hovedveier og fylkesveier stengt på grunn v jordskred, flom og fare for steinskred.
Historiske Hotel Ullensvang i Hardanger er oversvømt og torsdag kveld meldte VG om en dramatisk situasjon i Odda, etter at hele byen var isolert etter at en bro på riksvei 550 kollapset.
I tillegg er flere bolighus i Øvre Årdal, Eitreim og Lofthus evakuert, og det har gått jordskred i Årdal, Stryn og i Vestnes i Møre og Romsdal.
KV Njord i Sørfjorden
Kystvaktskipet KV Njord ligger nå inne i Sørfjorden i Hardangerfjorden, klare til å støtte ved behov.
Det skriver talsperson for Forsvarets operative hovedkvarter (FOH) Hanne Olafsen i en e-post til Forsvarets forum.
– De skal kunne bistå politiet og støtte med alt fra syketransport til opprydding av det som måtte flyte på havet for å sikre sjøveiene.
Det er Vest politidistrikt som leder arbeidet og som har anmodet at Kystvakten skal være i beredskap, og Forsvaret samarbeider tett med politiet, ifølge Olafsen.
KV Njord er et skip av Nornen-klassen og tilhører Indre kystvakt. Normalt har KV Njord ansvar for området Rørvik til Stadt. Sørfjorden er en sidefjord til Hardagnerfjorden og Odda ligger helt innerst i fjorden.
Ifølge Forsvarets nettsider har Indre kystvakt blant annet lettbåter, flyvende droner av typen Skyranger R70 og undervannsdroner av typen Blueye X3,
Får sandsekker fra Haakonsvern
Torsdag formiddag gikk Brannvesenet i Bergen tom for sandsekker i et forsøk på å demme opp for vannet, melder Bergens Tidende. Dermed ba de Forsvaret om bistand.
Rundt 40 personer fra Haakonsvern trådte til for å klargjøre rundt 400 nye sandsekker for å stoppe flommen.
Ifølge værtjenesten Yr.no skal regnet i Bergen avta utover fredagen. Det er fremdeles oransj farevarsel for flom i vestlandshovedstaden, samt gult farevarsel for jord- og flomskred.
I Ullensvang og Odda er det fredag og lørdag sendt ut rødt farevarsel for flom og oransj varsel for jord- og flomskred.