undersøkelse

Kun en av ti europeere anser USA som en alliert

Flertallet i 15 europeiske land tror ikke at amerikanerne ville komme dem til unnsetning dersom landet deres ble angrepet.

LITEN TILLIT: Flertallet i et utvalg europeiske land tror ikke USA vil hjelpe til under en eventuell krig.
Publisert

Det viser en undersøkelse fra tenketanken European Council on Foreign Relations (ECFR).

19.481 personer fra 15 land har svart på undersøkelsen. Av disse er det kun én av ti som beskriver USA som en alliert, mens resten ikke gjør det.

De spurte bor i henholdsvis Bulgaria, Danmark, Estland, Frankrike, Nederland, Italia, Polen, Portugal, Sveits, Spania, Storbritannia, Sverige, Tyskland, Ungarn og Østerrike.

I alle landene svarer et mindretall at de forventer at USA vil forsvare dem hvis landet deres blir angrepet utenfra.

Polen er det landet av de 15 hvor tilliten til amerikanerne er størst. Her tror 37 prosent at USA vil forsvare dem. Spania har minst tillit til USA. Her svarer 12 prosent at de forventer at USA stiller opp hvis de skulle bli angrepet.

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene

Powered by Labrador CMS