Nyheter

USA vil presse Taliban til å stanse framrykkingen
USAs Afghanistan-utsending Zalmay Khalilzad vil presse Taliban til å stanse offensiven når partene møtes i Doha i Qatar neste uke, ifølge utenriksdepartementet.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
– Det økte tempoet i Talibans militære offensiv, som har ført til tap av sivile liv på grunn kampene mellom partene, og påstandene om forbrytelser mot menneskeheten, er svært bekymringsfullt, heter det i en uttalelse.
Talibans framrykking, og regjeringsstyrkenes flyangrep har siden mai drevet minst 244.000 afghanere på flukt fra sine hjem, ifølge FNs nødhjelpskontor (OCHA).
– En fremforhandlet fred er den eneste løsningen på denne krigen, uttaler det amerikanske utenriksdepartementet.
Les mer: Ny hovedregel for politiske besøk i forsvarssektoren: Media skal ikke være med
Kampene i Afghanistan tiltok i mai da USA og Nato begynte sin tilbaketrekking fra det krigsherjede landet, og Taliban har tatt kontroll over store deler av landsbygda i Afghanistan.
De siste dagene har opprørerne også tatt kontroll over de seks provinshovedstedene Zaranj, Sheberghan, Sar-e-Pol, Taloqan, Kunduz og Aybak.